Otwarcie sklepu online
28 sierpnia 2021Długa półka pod prysznic
10 marca 2024W dzisiejszych czasach warto zwrócić uwagę na formę opakowań. Przy odpowiednim opracowaniu strategii pakowania jesteśmy w stanie znacznie zredukować negatywne skutki dla środowiska naturalnego. Jako producenci wciąż chcemy polepszać nasze produkty, jako konsumenci chcemy dokonywać jak najlepszych wyborów.
Dlaczego tak zależy nam na opakowaniach?
Opakowanie oprócz funkcji praktycznych oraz towarzyszącej mu estetyki niesie ze sobą potencjalne zagrożenia lub korzyści. Wyobraźmy sobie jedno opakowanie pomnożone przez sto, tysiąc, milion… Z drobnych naklejek, czy dodatków tworzą się kilkogramy odpadów, które zajmują daną przestrzeń oraz w dany sposób oddziałują na środowisko.
Jeden projekt – milion korzyści
Element łańcucha logistycznego, jakim jest dostawa do klienta, jest jakby dodatkowy. Opakowania wysyłkowe, pudełka istnieją aby produkt mógł pokonać przestrzeń oraz dotrzeć pod drzwi nieuszkodzony. Ważne jest, aby dostrzec, że ten element pochłania bardzo dużo zasobów. Odnawialnych i nieodnawialnych. Dla wygody kupującego i sprzedającego stwarza się dodatkowy proces, który wymusza konieczność wytworzenia kolejnych elementów, nie będących kluczowymi w transakcji wymiany dóbr. Elementy te prawdopodobnie lądują w koszu oraz często przez swój nienaturalny, niejednolity skład stanowią odpad, który ciężko jest przetworzyć i wykorzystać ponownie.
Dlatego warto zdać sobie sprawę, jak ważne jest opracowanie jednolitych, biodegradowalnych lub recyklingowalnych opakowań. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę większą skalę. Im większa skala procesów, tym większa odpowiedzialność.
Naturalne materiały jako przyjazna i perspektywiczna alternatywa
Naturalne materiały w ofercie opakowań to wybór dla świadomych odbiorców. Wrażliwość na tematy związane ze środowiskiem i konsekwencjami działań człowieka w jego zakresie to dobry początek dla wzrostu świadomości w tym obszarze. Również dobry początek dla wytwórców dóbr, aby zwyczaj brania odpowiedzialności za każdy etap procesu stał się powszechny. Obecnie, w obszarze opakowań jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ rynek dostawców rozwija się w szybkim tempie, a alternatyw dla plastikowych rozwiązań wciąż przybywa.
Co ciekawego na rynku naturalnych opakowań?
Notpla
Marka Notpla udostępniła projekty jadalnych woreczków na płyny oraz opakowań na żywność wyściełanych wodorostami, które są w pełni kompostowalne.
Skropak
Wypełniacze opakowań w postaci chrupek wytworzone z materiałów pochodzenia roślinnego. Kompostowalne. Chrupki można rozpuścić w wodzie i spłukać w umywalce.
Biocosi
Biodegradowalne i kompostowalne opakowania na bazie odpadów z produktów mlecznych.
Opakowania z trzciny cukrowej
W branży gastronomicznej popularne stały się opakowania z trzciny cukrowej – kompostowalne, biodegradowalne, nadają się do dań gorących i mrożenia.
I wiele, wiele więcej…
Na rynku znajdziemy całą masę produktów według materiału: z pestek awokado, ze zbóż, z drewna, z bioplastiku, z papieru itd.
Wśród licznych możliwości każdy znajdzie coś dla siebie. Svalka Human obecnie korzysta z opakowań papierowych oraz skropaku. Warto przyjrzeć się temu tematowi w otoczeniu. Ocenić, czy warto kupować pewne produkty w opakowaniach niejednolitych, bo być może zaraz obok znajduje się podobny produkt, lecz w opakowaniu bardziej przyjaznym dla środowiska.